PartneřiKarimpexFeronaKarviná
Aktuality

Diashow Kyrgyzstán (Tišnov)

Srdečně zveme na multimediální projekci s názvem "Kyrgyzstán - země koní a Nebeských hor". Kyrgyzstán je zemí zaslíbenou každého milovníka horských dobrodružství. Multimediální projekce představí kouzlo tohoto pozemského ráje. Čeká vás nezapomenutelná cesta do Střední Asie, plná mistrovských fotografií a videí, poutavého vyprávění a autentické hudby. Na společnou cestu vyrazíme 1. 12. 2022 od 18.00 hod v Muzeu města Tišnova. Podrobnosti viz pozvánka plakát.

09.11.2022
Diashow Arménie (Brno)

 

Arménie je rajskou zahradou Zakavkazska, výjimečnou kombinací nádherné přírody a okouzlujících památek. Naše nejnovější multimediální projekce přináší tradičně nezapomenutelný zážitek v podobě mistrovských fotografií a videí, podmanivých scenérií z ptačí perspektivy, autentické hudby a poutavého vyprávění. Na společnou dobrodružnou cestu s názvem "Magická Arménie - zemí sopek a kláštěrů" vyrazíme v příjemném prostředí Klubu cestovatelů v Brně 14.12.2022 od 18.30hod. Podrobnosti viz plakát a pozvánka.

 

13.10.2022

Formality

 • Potraviny:

  Zapomeňte na bajky o chudém Rusku, dnes se dá koupit ve větších městech stejné věci jako u nás, na horách aspoň základní potraviny – ceny jsou velmi příznivé (viz. Ceník). Určitě je nejlepší nakupovat na trhu – jeden „mega“ je třeba v Nalčíku – zde seženete opravdu vše. Na horách jsou obchody- „magazyny“ otevřeny od Po do Ne až do 21-22 h, z domova bych si vzal tak maximálně instantní omáčky,rýži v sáčku a nějaké tatranky či jiné energetické bomby (to tady trochu pokulhává). Vařili jsme na plynových vařičích, jinak se dá všude rozdělat oheň (kromě toho v Besingi je člověk, který plní malé PB bomby z velkých – Camping gaz, Coleman,...).

 • Táboření:

  Tábořit se dá opravdu všude i když Besingi jsou součástí ZAPOVĚDNÍKU. Kempy jsou zadarmo, jediný placený je v Besingi, ale ten stojí 1 USD/os./noc a v ceně je i teplá sprcha! Noc na Priutu 11 stojí 150 RUR/noc (v obnovené chatě), jinak na té "skládce" vedle se naplatí naštěstí nic. Ve spodní stanici lanovky v Azau se v kamenném „hostinci“ dá nechat baťohy za 15 RUR/kus. Nám se nic neztratilo a navíc těch pár kil, které jsme odložili, nám dost pomohlo. Dovolili jsme si nechat dvakrát nehlídaný stan na Priutu a pak také několikrát v kempu JANTUGAN v ADYL-SU vždy to dopadlo dobře – na těch místech si i jiní věci nechávali bez problémů. V Bezingi jsme si nejdůležitější věci schovali u „UBYTOVATELKY“.

 • Komunikace s domovem:

  Hodně lidí zajímá, je-li na místě signál GSM, tak tady jsou výsledky našeho pozorování. Celá Baksanská dolina – O.K., celá cesta na PRIUT 11 – O.K., na Elbrusu jsme to už neměli sílu zkusit, ale prý taky O.K. Irik – jen při vstupu, jinak nic stejně tak Adyl-su a Adyr-su. Besingi je úplně bez signálu. Jinak se dá volat z pošty – nás to stálo jednou 80 Kč/3 min. (to je nejkratší interval, který se dá koupit). Je docela problém s pohledy – takové jaké byly pod Azau, už jsme nikdy neviděli.

 • Úplatky:

  Lidé ve velkých městech jsou docela zkažení, stejně tak jako domorodci pod Elbrusem. Uplácet je alkoholem nebo cigaretami nemá cenu, platí na ně pouze peníze. Trochu jiná situace je jinde v údolích, zde věcné dárky přijdou vhod.

 • Peníze:

  Přehled kurzů (7/2002) 1 RUR = 1,03 Kč (čili příjemný kurz 1:1) 1 HRIV = 5,58 Kč 1 USD = 30,2 RUR Jak určitě víte, peníze se dají vyměnit úplně všude – kurz v bankách se neliší příliš od toho na ulici a nám se nestalo, že by nás chtěl někdo okrást (podvést). Kurz se většinou pohybuje dle toho, jakou částku chcete vyměnit. Na horách je téměř stejný jako ve městě. Při výměně peněz je třeba se prokázat pasem. Když akorát nebude směnárna či banka po ruce, zkuste nějaký obchod – ve městě je stejně jeden hlavní „měnič“, lepší kurz než má on nenajdete. Do Ruska si vezměte dolary z roku 1996 a novější, staré bankovky nechtějí brát, určitě si taky dolary rozměňte, ale bez přeháněk – jednodolarovky berou (hlavně překupníci) jako toaletní papír...

 • Mapy:

  Měli jsme kopírované mapy od p.ODEHNALA z CK RAJBAS, jinak se dá na místě (v Azau) koupit mapy různého měřítka a kvality včetně plánku Nalčíku, či celé mapy KABARDINO-BALKARIE. U nás doma samozřejmě Internet a také prodejna KIWI v Praze (za cca 500 Kč za mapu 1:50 000)

 • (c) Copyright Gorole , gorole@gorole.cz